Menu witryny

Moje strony

Statystyka


Warning: Creating default object from empty value in /home/serwer5/ftp/wodynski/modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 152561
Drukuj

Wiem, że to trochę małostkowe, ale jakże się nie mogę - szczególnie nie cieszyć z tego, iż powinowaty zostanie wyniesiony na ołtarze? Rozpiera mnie też radość, w pełnym znaczeniu tego określenia ? genealogiczna. Dzięki bowiem nie tak znowu dawno rozbudzonej pasji ? udało się mi ustalić rodzinne powiązania ze Sługą Bożym Ks. Władysławem Bukowińskim, którego beatyfikacja przewidziana jest na 11 września 2016 r. w Karagandzie. ?Ks. Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie. W 1920 r. rodzina przeniosła się do Polski. W latach 1921-1931 studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1931 r. Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i w Suchej Beskidzkiej, 8 sierpnia 1936 r. wyjechał na Kresy i został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku. Od 1939 r. był proboszczem katedry w Łucku. W 1940 r. został uwięziony przez NKWD. Po opuszczeniu więzienia w 1941 r. aktywnie pomagał uciekinierom i jeńcom. W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy w Kijowie, Bakał, Czelabińsku i Dżezkazganie. Tam, po wyczerpującej, kilkunastogodzinnej pracy odwiedzał chorych w więziennym szpitalu, umacniał współwięźniów w wierze i nadziei, udzielał sakramentów, prowadził rekolekcje w różnych językach. Napisał i wykładał w łagrze historię Polski. W 1954 r. został zesłany do Karagandy, z obowiązkiem podjęcia pracy stróża, jednocześnie prowadząc tajne duszpasterstwo. Odbył wyprawy misyjne m.in. do Tadżykistanu, Ałmaty, Semipałatyńska, Aktiubińska. W 1958 r. został ponownie uwięziony na trzy lata i zesłany do łagrów. Trzykrotnie zamykany, przebywał w łagrach i więzieniach 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni.

 

Po odbyciu kary kontynuował w Karagandzie pracę duszpasterską: w prywatnych domach odprawiał Msze św., katechizował, udzielał sakramentów. Zmarł w Karagandzie 3 grudnia 1974 r. do końca duszpasterzując.? .

Nasze z nim rodzinne powiązania są: poprzez Wandę Henrykę z Adamskich Hirschmann, córkę prapradziadków żony Florentyna i Magdaleny z Pomianowskich Adamskich. Ich druga córka Walentyna to praprababka naszych dzieci . Córka zaś Wandy Henryki i Ludwika Antoniego Stanisława Hirschmannów - Ludwika wyszła za mąż za Michała Scipio del Campo, słynnego lotnika.

brata matki Ks.Władysława Bukowińskiego.