Menu witryny

Moje strony

Statystyka


Warning: Creating default object from empty value in /home/serwer5/ftp/wodynski/modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 152566
Biografia Drukuj

 

Stanisław Wodyński jest postacią niesłychanie barwną , o  ciekawej biografii. Urodził się  pod koniec II Wojny Światowej  w Złoczowie.

 

Wychowywał się w Wadowicach, uczęszczał do różnych szkół ,służbę wojskową odbywał w słynnych jednostkach LWP w  Bartoszycach i w Orzyszu

Jest absolwentem Państwowej szkoły Medycznej I.T.Z.


Od 40 lat  związany był z Opolszczyzną . Mieszkał w Branicach  gdzie w  w tamtejszym szpitalu psychiatrycznym pracował 13 lat w założonej przez niego Pracowni  Ekspresji Sztuki Psychopatologicznej.

.

 


O tym jak jest popularny można się   łatwo przekonać wystukując jego nazwisko w wyszukiwarkach internetowych ,penetrując   archiwalne roczniki gazet lokalnych ,a nawet pism   takich jak ?Polityka? ,Służba Zdrowia?, ?,Rzeczpospolita?,?Nasz Dziennik?,?Gazeta Polska?.

 

 

 


 

 

  

 

 

 

 

 

Był   jedną z głównych postaci w    filmach dokumentalnych nakręconych przez TVP : ?Galeria lęku?,?Maniuś?,?Zachować do istnienia?.

Mimo ,niewątpliwie artystycznej duszy ,

 

ma w sobie  Stanisław Wodyński  rozwinięty  ponad wszystko ?  instynkt  państwowotwórczy ,potrzebę służenia Polsce. Opowiadania się za wartościami narodowymi ,dawania świadectwa szlachetności, przyzwoitości, bezinteresownego  działania  na rzecz wspólnego dobra ! Ten ,wyposażony  w nieprzeciętne poczucie humoru  człowiek jest , ?  urodzonym liderem  .W trudnych ,przełomowych dla naszego kraju  i dla naszej małej ojczyzny chwilach  - stawał do służby.  .Był zaangażowany w działalność opozycyjną ,rozpoczętą jeszcze w 1978 roku .

 

http://katalog.bip.ipn.gov.pl/showDetails.do?idx=W&katalogId=4&subpageKatalogId=4&pageNo=1&nameId=32531&osobaId=102309&

W zwycięskie wybory  w 1989 r .!

 

 

 

Jako wójt budował  podwaliny samorządu gminnego

,a potem i powiatowego, pełniąc  przez  8 lat,  funkcję członka zarządu.

Jako sekretarz Rady Woj.NSZZ?Solidarność? Rolników Indywidualnych  miał niebagatelny wpływ na  proces restrukturyzacji  opolskiego rolnictwa .Podjął skuteczną walka z patologicznymi nawykami w służbie zdrowia . Bez jego udziału nie zostałby wybudowany kościół pod wezwaniem  Matki Boskiej Częstochowskiej w Dzbańcach - Osiedle!  Zmodernizował i rozwinął  na  największą  w Polsce skalę   sieć domów pomocy społecznej .

 

Był duchem sprawczym utworzenia Zakładu Aktywności  Zawodowej  im Jana Pawła II w Branicach ,którym kieruje do dziś .Opracował i rozpoczął wdrażanie  programu  przebudowy i wyposażenia głubczyckiego szpitala w  najnowocześniejszy sprzęt

medyczny . Skutecznie pozyskiwał pieniądze  ze środków  EU i PFRON . Społecznie pracował przez dwie kadencje w Sejmie ,jako  asystent posła .

Poruszał się po stolicy kraju i województwa  z łatwością ,był tam przez wiele lat  rozpoznawalny. Znał   najważniejsze  osoby w państwie ,prezydenta, premiera ,wielu ministrów, parlamentarzystów ,hierarchów  kościelnych

 

.Mimo przejścia na emeryturę  nadal pracował i działał na rzecz niepełnosprawnych. Chętnie zabiera głos ,pisząc o  ważnych sprawach ,a także  publikuje wspomnienia. Dużo podróżuje , zwłaszcza na Ukrainę , gdzie się urodził 66 lat temu . Teraz angażuje się  tam w trudny  proces pojednania ,które nie może jednak usunąć  z pamięci  obu narodów -   zbrodni ludobójstwa popełnionego przez nacjonalistów ukraińskich  na ludności polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie  II R.P. 

 

Opisy wypraw, a także ważniejsze artykuły znaleźć można na    www.wodynski.info Obecnie mieszka  w Ciechocinku z którym związany jest od 48 lat. Przez pewien  czas  prowadził gospodarstwo rolne w Sierzchowie w gm.Waganiec. Związał się wtedy ze środowiskiem  NSZZ"Solidarność" Rolników Indywidualnych i PSL Porozumienie Ludowe .  Żonaty, ma troje dzieci i sześcioro wnucząt.  L.A..